Skip to content

Hard-to-find brands in one shop

Brands that are hard to find in your country — all in one shop

Help & contact
  • Greece (EUR €)
Medpak
Account Cart
  • Vitamins & Supplements
    • Vitamins & Supplements
    • Amino Acids

      Amino Acids

      All Amino Acids →
      • L-Arginine
      • L-Carnitine
      • L-Carnosine
      • L-Citrulline
      • L-Glutathione
      • L-Glutamine
      • L-Lysine
      • L-Proline
      • L-Theanine
      • L-Tryptophan
      • L-Tyrosine
      • N-Acetyl Cysteine (NAC)
      • All Amino Acids →
    • Antioxidants

      Antioxidants

      All Antioxidants →
      • Alpha Lipoic Acid
      • Astaxanthin
      • Coenzyme Q10 (CoQ10)
      • Lutein & Zeaxanthin
      • Quercetin
      • Resveratrol
    • Herbs

      Herbs

      All Herbs →
      • Ashwagandha
      • Bacopa
      • Berberine
      • Cascara Sagrada
      • Cat's Claw (Uña de Gato)
      • Curcumin & Turmeric
      • Dandelion Root
      • Devil's Claw
      • Echinacea
      • Garlic
      • Ginkgo Biloba
      • Gotu Kola
      • Oregano
      • Maca
      • Pau D'Arco
      • Saw Palmetto
      • Red Clover
      • Rhodiola
      • Tribulus
      • All Herbs →
    • Minerals

      Minerals

      All Minerals →
      • Chromium
      • Calcium
      • Iodine
      • Iron
      • Magnesium
      • Potassium
      • Selenium
      • Silica
      • Zinc
      • All Minerals →
    • Vitamins

      Vitamins

      All Vitamins →
      • Vitamin A
      • Vitamin B
      • Vitamin C
      • Vitamin D
      • Vitamin E
      • Vitamin K
      • Multivitamins
    • Fish Oil & Omegas (EPA DHA)
    • Collagen
    • Probiotics
    • Melatonin
    • Greens & Superfoods
    All Vitamins & Supplements →
  • Health Goals
    • Health Goals
    • Brain & Cognitive
    • Bone, Joint & Cartilage
    • Cardiovascular
    • Detox & Cleanse
    • Digestive System
    • Energy
    • Eye & Vision
    • Hair, Skin & Nails
    • Immune System
    • Kidneys & Urinary System
    • Respiratory System
    • Sleep
    • Weight Loss
    • Men's Health
    • Women's Health
    All Health Goals →
  • Sports
    • Sports
    • Carbohydrates

      Carbohydrates

      All Carbohydrates →
      • Carbo
      • Energy Gels
      • Isotonic Drinks
    • Creatine

      Creatine

      All Creatine →
      • Creatine Malate
      • Creatine Monohydrate
    • Pre-Workout

      Pre-Workout

      All Pre-Workout →
      • Pre-Workout Stimulants
      • Pre-Workout Pump
      • Pre-Workout Shots
      • Stimulants
    • Protein Powders

      Protein Powders

      All Protein Powders →
      • Vegetable Protein
      • Whey Protein Blends
      • Whey Protein Concentrate (WPC)
      • Whey Protein Isolate (WPI)
    • Weight Gainers

      Weight Gainers

      All Weight Gainers →
      • Gainers
    • Fat Burners
    • Regeneration
    • Testosterone Boosters
    All Sports →
  • Beauty
    • Beauty
    • Bath & Shower

      Bath & Shower

      All Bath & Shower →
      • Bath Accessories
      • Bath Bombs & Salts
      • Body Scrubs
      • Shower Gels
      • Soaps
    • Body Cosmetics

      Body Cosmetics

      All Body Cosmetics →
      • Deodorants & Antiperspirants
      • Lotions, Butters, Creams & Body Oils
    • Facial Cosmetics

      Facial Cosmetics

      All Facial Cosmetics →
      • Eye Creams
      • Face Creams
      • Facial Acids, Oils and Serums
      • Facial Cleansing
      • Hydrolats, Mists and Tonics
      • Masks & Clays
    • Hands & Feet

      Hands & Feet

      All Hands & Feet →
      • Corn, Callus & Bunion Treatments
      • Foot Care
      • Hand Care
    • Hair Cosmetics

      Hair Cosmetics

      All Hair Cosmetics →
      • Conditioners
      • Hair Colouring
      • Hair Masks
      • Hair Oils, Serums & Sprays
      • Shampoos
    • Intimate Hygiene

      Intimate Hygiene

      All Intimate Hygiene →
      • Gels & Soaps
      • Pads, Pantyliners, Tampons
    • Oral Care

      Oral Care

      All Oral Care →
      • Mouthwashes
      • Toothbrushes
      • Toothpastes
      • Replacement Brush Heads
    • Sun Protection

      Sun Protection

      All Sun Protection →
      • Sun Creams, Lotions
    All Beauty →
  • Makeup
    • Makeup
    • Face Makeup

      Face Makeup

      All Face Makeup →
      • BB & CC Creams
      • Foundations
      • Cushion Foundations
      • Other Face Makeup
    • Lip Makeup

      Lip Makeup

      All Lip Makeup →
      • Lipsticks
      • Lip Tints & Glosses
      • Lip Care
    • Eye Makeup

      Eye Makeup

      All Eye Makeup →
      • Mascaras
    • Makeup Tools & Accessories
    All Makeup →
  • Mother & Baby
    • Mother & Baby
    • Pregnancy & Mother

      Pregnancy & Mother

      All Pregnancy & Mother →
      • Planning & Tests
      • Pregnancy Care
      • Health in Pregnancy
      • Breastfeeding
      • Skin & Body Care
    • Feeding Children

      Feeding Children

      All Feeding Children →
      • Bottle Teats
      • Bottles
      • Cups
      • Feeding Accessories
      • Food Storage
    • Children Health
    • Children Hygiene
    • Children Nutrition
    • Pacifiers
    All Mother & Baby →
  • Home
    • Home
    • Aromatherapy

      Aromatherapy

      All Aromatherapy →
      • Diffusers & Nebulizers
      • Essential Oil Sets
      • Essential Oil Singles
      • Fragrance Oils
      • Incense Sticks
    • Hearing Protection

      Hearing Protection

      All Hearing Protection →
      • Ear Muffs
      • Earplug Accessories
      • Earplugs
    • Home Care & Cleaning

      Home Care & Cleaning

      All Home Care & Cleaning →
      • Bathroom Cleaners
      • Eco Zone 🍃
      • Kitchen Cleaners
      • Laundry Products
      • Multi-purpose Cleaners
      • Odour Neutralisers
    • Insect & Tick Protection

      Insect & Tick Protection

      All Insect & Tick Protection →
      • Electronic Tick Repellents
      • Insect Repellents
    • Pets

      Pets

      All Pets →
      • Pet Accessories
      • Pet Food & Treats
      • Pet Grooming & Hygiene
      • Pet Supplements
      • Tick & Flea Protection
    • Sauna Accessories

      Sauna Accessories

      All Sauna Accessories →
      • Sauna Essential Oil
      • Sauna Tools & Equipment
    • Water Filtration & Bottles

      Water Filtration & Bottles

      All Water Filtration & Bottles →
      • Water Bottles
      • Water Filters
    All Home →
  • Health
    • Health
    • Healthy Food & Nutrition

      Healthy Food & Nutrition

      All Healthy Food & Nutrition →
      • Beverages & Drink Mixes
      • Breakfast & Cereals
      • Coffee & Tea
      • Cooking Oils & Vinegars
      • Healthy Drinks & Juices
      • Healthy Snacks
      • Herbs & Spices
      • Jams, Honey & Sweet Spreads
      • Nut Butters
      • Pasta & Noodles
      • Sauces & Seasonings
      • Sports Nutrition
      • Sugar Alternatives
      • All Healthy Food & Nutrition →
    • Sexual Health & Wellness

      Sexual Health & Wellness

      All Sexual Health & Wellness →
      • Condoms
      • Lubricants & Intimate Care
      • Adult Wellness Products
    • Medical Supplies & Tests
    All Health →
  • Brands
    • Brands
    • Our Brands
      • Atlantic Treat
      • Bilovit
      • Vitaler's
      • Wellbear
    • Top Brands
      • Himalaya
      • Life Extension
      • Missha
      • Now Foods
      • OstroVit
      • Solgar
      • Swanson
    • New Brands
      • Helpa
      • IODICA WORLD
      • L'Oréal Paris
      • ROM&ND
      • The Face Shop
    Bilovit
    Vitaler's
    Now Foods
    All brands A–Z →
  • Sale
  • Immune Season
  1. Home
  2. Vitamins & Supplements
  3. Health Goals

Health Goals

(4738 products)
  • Brain & Cognitive
  • Bone, Joint & Cartilage
  • Cardiovascular
  • Detox & Cleanse
  • Digestive System
  • Energy
  • Eye & Vision
  • Hair, Skin & Nails
  • Immune System
  • Kidneys & Urinary System
  • Respiratory System
  • Sleep
  • Weight Loss
  • Men's Health
  • Women's Health
  • Most relevant
  • Best selling
  • Alphabetically, A-Z
  • Alphabetically, Z-A
  • Price, low to high
  • Price, high to low
  • Date, old to new
  • Date, new to old
View as

  • Golden Tree Coenzyme Q10 - 30 Capsules
    16% off

    Golden Tree

    Golden Tree Coenzyme Q10 - 30 Capsules

    No reviews
    Sale price €11.88 Regular price €14.09
    Unit price€0.40 each
    View details
  • Sunwarrior Warrior Blend Protein, Chocolate - 375 g
    Sold out

    Sunwarrior

    Sunwarrior Warrior Blend Protein, Chocolate - 375 g

    No reviews
    Regular price €36.69
    Unit price€97.84 /kg
    View details
  • PrimaBiotic Inositol - 60 Capsules
    Sold out

    PrimaBiotic

    PrimaBiotic Inositol - 60 Capsules

    No reviews
    Regular price €12.59
    Unit price€0.21 each
    View details
  • PowerBar Isoactive - Isotonic Sports Drink, Red Fruits - 600 g
    10% off

    PowerBar

    PowerBar Isoactive - Isotonic Sports Drink, Red Fruits - 600 g

    No reviews
    Sale price €13.12 Regular price €14.59
    Unit price€21.87 /kg
    View details
  • Life Extension Buffered Vitamin C Powder - 454 g Life Extension Buffered Vitamin C Powder - 454 g

    Life Extension

    Life Extension Buffered Vitamin C Powder - 454 g

    No reviews
    Regular price €31.89
    Unit price
    View details
  • Solgar B-Complex "100" - 50 Veg Capsules Solgar B-Complex "100" - 50 Veg Capsules Solgar B-Complex "100" - 50 Veg Capsules Solgar B-Complex "100" - 50 Veg Capsules
    Sold out

    Solgar

    Solgar B-Complex "100" - 50 Veg Capsules

    No reviews
    Regular price €15.19
    Unit price€0.30 each
    View details
  • Solgar Ginkgo Biloba Leaf Extract - 180 Veg Capsules Solgar Ginkgo Biloba Leaf Extract - 180 Veg Capsules Solgar Ginkgo Biloba Leaf Extract - 180 Veg Capsules Solgar Ginkgo Biloba Leaf Extract - 180 Veg Capsules Solgar Ginkgo Biloba Leaf Extract - 180 Veg Capsules
    Sold out

    Solgar

    Solgar Ginkgo Biloba Leaf Extract - 180 Veg Capsules

    No reviews
    Regular price €36.69
    Unit price€0.20 each
    View details
  • Solgar Vitamins Only - 90 Veg Capsules Solgar Vitamins Only - 90 Veg Capsules Solgar Vitamins Only - 90 Veg Capsules Solgar Vitamins Only - 90 Veg Capsules Solgar Vitamins Only - 90 Veg Capsules
    Sold out

    Solgar

    Solgar Vitamins Only - 90 Veg Capsules

    No reviews
    Regular price €27.19
    Unit price€0.30 each
    View details
  • Solgar Vitamin C 1500 mg with Rose Hips - 180 Tablets Solgar Vitamin C 1500 mg with Rose Hips - 180 Tablets Solgar Vitamin C 1500 mg with Rose Hips - 180 Tablets Solgar Vitamin C 1500 mg with Rose Hips - 180 Tablets Solgar Vitamin C 1500 mg with Rose Hips - 180 Tablets
    Sold out

    Solgar

    Solgar Vitamin C 1500 mg with Rose Hips - 180 Tablets

    No reviews
    Regular price €31.39
    Unit price€0.17 each
    View details
  • Quicksilver Immune Charge+®Throat Spray - 27 ml
    Sold out

    Quicksilver

    Quicksilver Immune Charge+®Throat Spray - 27 ml

    No reviews
    Regular price €19.69
    Unit price€72.93 /100ml
    View details
  • Swanson Pygeum 125 mg - 100 Capsules Swanson Pygeum 125 mg - 100 Capsules Swanson Pygeum 125 mg - 100 Capsules Swanson Pygeum 125 mg - 100 Capsules
    Sold out

    Swanson

    Swanson Pygeum 125 mg - 100 Capsules

    No reviews
    Regular price €9.19
    Unit price€0.09 each
    View details
  • Solgar L-Glutamine 500 mg - 50 Vegetable Capsules
    Sold out

    Solgar

    Solgar L-Glutamine 500 mg - 50 Vegetable Capsules

    No reviews
    Regular price €13.89
    Unit price€0.28 each
    View details
  • Swanson D-Mannose Powder - 50 g
    Sold out

    Swanson

    Swanson D-Mannose Powder - 50 g

    No reviews
    Regular price €21.79
    Unit price€43.58 /100g
    View details
  • PVL Mutant Mass Extreme 2500 Gainer, Vanilla Ice Cream - 5450 g
    Sold out

    PVL

    PVL Mutant Mass Extreme 2500 Gainer, Vanilla Ice Cream - 5450 g

    No reviews
    Regular price €44.19
    Unit price€8.11 /kg
    View details
  • Vitaler's Vitamin K2 MK-7 200 mcg - 120 Tablets Vitaler's Vitamin K2 MK-7 200 mcg - 120 Tablets Vitaler's Vitamin K2 MK-7 200 mcg - 120 Tablets Vitaler's Vitamin K2 MK-7 200 mcg - 120 Tablets Vitaler's Vitamin K2 MK-7 200 mcg - 120 Tablets
    15% off
    New arrival

    Vitaler's

    Vitaler's Vitamin K2 MK-7 200 mcg - 120 Tablets

    No reviews
    Sale price €6.71 Regular price €7.89
    Unit price€0.06 each
    View details
  • Olimp Labs Creatine Xplode Powder, Pineapple - 260 g
    Sold out
    New arrival

    Olimp Labs

    Olimp Labs Creatine Xplode Powder, Pineapple - 260 g

    No reviews
    Regular price €14.79
    Unit price€56.88 /kg
    View details
  • Healthy Origins Setria Glutathione (Reduced) 500 mg - 60 Capsules
    New arrival

    Healthy Origins

    Healthy Origins Setria Glutathione (Reduced) 500 mg - 60 Capsules

    No reviews
    Regular price €42.09
    Unit price€0.70 each
    View details
  • Proviterol LGG Baby Drops - 5 ml
    New arrival

    Salvum

    Proviterol LGG Baby Drops - 5 ml

    No reviews
    Regular price €5.59
    Unit price€111.80 /100ml
    View details
  • Proviterol Multi Probiotic with 9 Strains - 20 Capsules
    New arrival

    Salvum

    Proviterol Multi Probiotic with 9 Strains - 20 Capsules

    No reviews
    Regular price €6.59
    Unit price€0.33 each
    View details
  • BeKeto Flavour Drops, Cherry - 50 ml BeKeto Flavour Drops, Cherry - 50 ml BeKeto Flavour Drops, Cherry - 50 ml
    New arrival

    BeKeto

    BeKeto Flavour Drops, Cherry - 50 ml

    No reviews
    Regular price €7.49
    Unit price€14.98 /100ml
    View details
  • BeKeto Flavour Drops, Natural Chocolate - 50 ml BeKeto Flavour Drops, Natural Chocolate - 50 ml BeKeto Flavour Drops, Natural Chocolate - 50 ml
    New arrival

    BeKeto

    BeKeto Flavour Drops, Natural Chocolate - 50 ml

    No reviews
    Regular price €7.49
    Unit price€14.98 /100ml
    View details
  • Natural Factors CurcuminRich Theracurmin, High Absorption Curcumin 30 mg - 60 Capsules Natural Factors CurcuminRich Theracurmin, High Absorption Curcumin 30 mg - 60 Capsules
    New arrival

    Natural Factors

    Natural Factors CurcuminRich Theracurmin, High Absorption Curcumin 30 mg - 60 Capsules

    No reviews
    Regular price €23.09
    Unit price€0.38 each
    View details
  • Nordic Naturals Arctic Cod Liver Oil, Lemon - 90 Softgels Nordic Naturals Arctic Cod Liver Oil, Lemon - 90 Softgels
    New arrival

    Nordic Naturals

    Nordic Naturals Arctic Cod Liver Oil, Lemon - 90 Softgels

    No reviews
    Regular price €27.59
    Unit price€0.31 each
    View details
  • Nordic Naturals Omega-3 690 mg, Lemon - 180 Softgels
    New arrival

    Nordic Naturals

    Nordic Naturals Omega-3 690 mg, Lemon - 180 Softgels

    No reviews
    Regular price €47.19
    Unit price€0.26 each
    View details
  • Previous
  • Page 180 / 198
  • 1
  • …
  • 178
  • 179
  • 180
  • 181
  • 182
  • …
  • 198
  • Next

Common Health Issues and Effective Prevention Strategies

Health issues, ranging from minor ailments to chronic conditions, can significantly impact our daily lives. Understanding these common health challenges and learning how to prevent them is crucial for maintaining optimal well-being. In this comprehensive guide, we'll explore the most frequent health issues affecting people today and provide practical strategies for prevention and management.

Most Common Health Issues Affecting People Today

Statistical research has identified several health issues that affect a large portion of the population. These include:

  • Common Cold and Flu: Viral infections affecting the respiratory system
  • Musculoskeletal Pain: Including back pain, neck pain, and joint discomfort
  • Sleep Disorders: Such as insomnia, sleep apnea, and restless leg syndrome
  • Digestive Issues: Including heartburn, gastroesophageal reflux disease (GERD), constipation, and irritable bowel syndrome (IBS)
  • Headaches and Migraines: Ranging from tension headaches to debilitating migraines
  • Allergies: Both seasonal and food-related
  • Mental Health Concerns: Including depression, anxiety, and stress-related disorders
  • Cardiovascular Issues: Such as high blood pressure and high cholesterol
  • Weight Management: Including obesity and related metabolic disorders
  • Skin Conditions: Such as acne, eczema, and psoriasis

Interestingly, studies have shown that women are more likely to report most health issues, with the exception of high blood pressure and high cholesterol, which are more commonly reported by men.

Effective Strategies for Illness Prevention

While it's impossible to completely avoid all illnesses, adopting a healthy lifestyle can significantly reduce your risk of developing many common health issues. Here are some key strategies for maintaining optimal health:

1. Balanced Nutrition

A well-balanced diet is crucial for maintaining strong immunity and overall health. Focus on:

  • Incorporating a variety of fruits and vegetables
  • Choosing whole grains over refined carbohydrates
  • Consuming lean proteins and healthy fats
  • Limiting processed foods and added sugars

For those struggling to meet their nutritional needs through diet alone, our Vitamins & Supplements collection offers a range of products to support optimal nutrition.

2. Regular Physical Activity

Exercise is essential for maintaining physical and mental health. Aim for:

  • At least 150 minutes of moderate-intensity aerobic activity per week
  • Strength training exercises at least twice a week
  • Incorporating flexibility and balance exercises

3. Adequate Sleep

Quality sleep is crucial for overall health and well-being. To improve sleep:

  • Stick to a consistent sleep schedule
  • Create a relaxing bedtime routine
  • Ensure your sleep environment is comfortable and conducive to rest

For those struggling with sleep issues, our Sleep Support collection offers natural solutions to promote better sleep quality.

4. Stress Management

Chronic stress can negatively impact both physical and mental health. Try these stress-reduction techniques:

  • Mindfulness meditation
  • Deep breathing exercises
  • Yoga or tai chi
  • Aromatherapy with calming essential oils

5. Regular Health Check-ups

Preventive care is key to catching potential health issues early. Make sure to:

  • Schedule regular check-ups with your healthcare provider
  • Stay up-to-date on recommended screenings and vaccinations
  • Monitor your blood pressure, cholesterol, and blood sugar levels

Supporting Overall Health with Supplements and Superfoods

While a balanced diet should be the foundation of good health, supplements and superfoods can provide additional support:

  • Multivitamins: To fill potential nutritional gaps
  • Omega-3 Fatty Acids: For heart and brain health
  • Probiotics: To support digestive and immune health
  • Superfoods: Such as berries, leafy greens, and nuts for their high nutrient density

The Importance of Detoxification

Regular detoxification can help rid the body of harmful toxins that may contribute to various health issues. Consider:

  • Increasing water intake to support natural detoxification processes
  • Consuming foods rich in antioxidants
  • Exploring gentle detox programs under professional guidance

Conclusion: A Holistic Approach to Health

By addressing common health issues through a combination of preventive strategies, balanced nutrition, regular exercise, and targeted supplementation when necessary, you can significantly improve your overall well-being. Remember that health is a journey, not a destination, and small, consistent steps can lead to significant improvements over time.

While these strategies can help prevent many common health issues, it's important to consult with healthcare professionals for personalized advice, especially when dealing with chronic conditions or specific health concerns. By taking a proactive approach to your health, you can enhance your quality of life and reduce the impact of common ailments on your daily activities.

Medpak

Discover Medpak – your trusted destination for premium health and wellness products since 2014. We provide meticulously selected supplements, fitness accessories, and cosmetics from Krakow, Poland to customers across Europe.

  • Facebook
  • Instagram
  • Greece (EUR €)

Information

  • Privacy Policy
  • Refund Policy
  • Terms of Service
  • Withdrawal Request
  • Suggest a product

Customer Service

  • About Us
  • Payment Info
  • Shipping info
  • Returns & Replacements
  • Impressum
  • Blog
  • Our Wholesale Site
  • Contact

Contact

Phone: +48 12 446 64 99

Mail: info@medpak.shop

Monday - Friday: 08:00-16:00

Contact Us Now

© 2026 Medpak.
Payment methods accepted
  • American Express
  • Apple Pay
  • Bancontact
  • Bizum
  • Google Pay
  • iDEAL Wero
  • Klarna
  • Maestro
  • Mastercard
  • MB WAY
  • MobilePay
  • PayPal
  • Shop Pay
  • Union Pay
  • USDC
  • Visa

Choose options

Item added to your cart.

View cart