Skip to content

Hard-to-find brands in one shop

Brands that are hard to find in your country — all in one shop

Help & contact
  • Greece (EUR €)
Medpak
Account Cart
  • Vitamins & Supplements
    • Vitamins & Supplements
    • Amino Acids

      Amino Acids

      All Amino Acids →
      • L-Arginine
      • L-Carnitine
      • L-Carnosine
      • L-Citrulline
      • L-Glutathione
      • L-Glutamine
      • L-Lysine
      • L-Proline
      • L-Theanine
      • L-Tryptophan
      • L-Tyrosine
      • N-Acetyl Cysteine (NAC)
      • All Amino Acids →
    • Antioxidants

      Antioxidants

      All Antioxidants →
      • Alpha Lipoic Acid
      • Astaxanthin
      • Coenzyme Q10 (CoQ10)
      • Lutein & Zeaxanthin
      • Quercetin
      • Resveratrol
    • Herbs

      Herbs

      All Herbs →
      • Ashwagandha
      • Bacopa
      • Berberine
      • Cascara Sagrada
      • Cat's Claw (Uña de Gato)
      • Curcumin & Turmeric
      • Dandelion Root
      • Devil's Claw
      • Echinacea
      • Garlic
      • Ginkgo Biloba
      • Gotu Kola
      • Oregano
      • Maca
      • Pau D'Arco
      • Saw Palmetto
      • Red Clover
      • Rhodiola
      • Tribulus
      • All Herbs →
    • Minerals

      Minerals

      All Minerals →
      • Chromium
      • Calcium
      • Iodine
      • Iron
      • Magnesium
      • Potassium
      • Selenium
      • Silica
      • Zinc
      • All Minerals →
    • Vitamins

      Vitamins

      All Vitamins →
      • Vitamin A
      • Vitamin B
      • Vitamin C
      • Vitamin D
      • Vitamin E
      • Vitamin K
      • Multivitamins
    • Fish Oil & Omegas (EPA DHA)
    • Collagen
    • Probiotics
    • Melatonin
    • Greens & Superfoods
    All Vitamins & Supplements →
  • Health Goals
    • Health Goals
    • Brain & Cognitive
    • Bone, Joint & Cartilage
    • Cardiovascular
    • Detox & Cleanse
    • Digestive System
    • Energy
    • Eye & Vision
    • Hair, Skin & Nails
    • Immune System
    • Kidneys & Urinary System
    • Respiratory System
    • Sleep
    • Weight Loss
    • Men's Health
    • Women's Health
    All Health Goals →
  • Sports
    • Sports
    • Carbohydrates

      Carbohydrates

      All Carbohydrates →
      • Carbo
      • Energy Gels
      • Isotonic Drinks
    • Creatine

      Creatine

      All Creatine →
      • Creatine Malate
      • Creatine Monohydrate
    • Pre-Workout

      Pre-Workout

      All Pre-Workout →
      • Pre-Workout Stimulants
      • Pre-Workout Pump
      • Pre-Workout Shots
      • Stimulants
    • Protein Powders

      Protein Powders

      All Protein Powders →
      • Vegetable Protein
      • Whey Protein Blends
      • Whey Protein Concentrate (WPC)
      • Whey Protein Isolate (WPI)
    • Weight Gainers

      Weight Gainers

      All Weight Gainers →
      • Gainers
    • Fat Burners
    • Regeneration
    • Testosterone Boosters
    All Sports →
  • Beauty
    • Beauty
    • Bath & Shower

      Bath & Shower

      All Bath & Shower →
      • Bath Accessories
      • Bath Bombs & Salts
      • Body Scrubs
      • Shower Gels
      • Soaps
    • Body Cosmetics

      Body Cosmetics

      All Body Cosmetics →
      • Deodorants & Antiperspirants
      • Lotions, Butters, Creams & Body Oils
    • Facial Cosmetics

      Facial Cosmetics

      All Facial Cosmetics →
      • Eye Creams
      • Face Creams
      • Facial Acids, Oils and Serums
      • Facial Cleansing
      • Hydrolats, Mists and Tonics
      • Masks & Clays
    • Hands & Feet

      Hands & Feet

      All Hands & Feet →
      • Corn, Callus & Bunion Treatments
      • Foot Care
      • Hand Care
    • Hair Cosmetics

      Hair Cosmetics

      All Hair Cosmetics →
      • Conditioners
      • Hair Colouring
      • Hair Masks
      • Hair Oils, Serums & Sprays
      • Shampoos
    • Intimate Hygiene

      Intimate Hygiene

      All Intimate Hygiene →
      • Gels & Soaps
      • Pads, Pantyliners, Tampons
    • Oral Care

      Oral Care

      All Oral Care →
      • Mouthwashes
      • Toothbrushes
      • Toothpastes
      • Replacement Brush Heads
    • Sun Protection

      Sun Protection

      All Sun Protection →
      • Sun Creams, Lotions
    All Beauty →
  • Makeup
    • Makeup
    • Face Makeup

      Face Makeup

      All Face Makeup →
      • BB & CC Creams
      • Foundations
      • Cushion Foundations
      • Other Face Makeup
    • Lip Makeup

      Lip Makeup

      All Lip Makeup →
      • Lipsticks
      • Lip Tints & Glosses
      • Lip Care
    • Eye Makeup

      Eye Makeup

      All Eye Makeup →
      • Mascaras
    • Makeup Tools & Accessories
    All Makeup →
  • Mother & Baby
    • Mother & Baby
    • Pregnancy & Mother

      Pregnancy & Mother

      All Pregnancy & Mother →
      • Planning & Tests
      • Pregnancy Care
      • Health in Pregnancy
      • Breastfeeding
      • Skin & Body Care
    • Feeding Children

      Feeding Children

      All Feeding Children →
      • Bottle Teats
      • Bottles
      • Cups
      • Feeding Accessories
      • Food Storage
    • Children Health
    • Children Hygiene
    • Children Nutrition
    • Pacifiers
    All Mother & Baby →
  • Home
    • Home
    • Aromatherapy

      Aromatherapy

      All Aromatherapy →
      • Diffusers & Nebulizers
      • Essential Oil Sets
      • Essential Oil Singles
      • Fragrance Oils
      • Incense Sticks
    • Hearing Protection

      Hearing Protection

      All Hearing Protection →
      • Ear Muffs
      • Earplug Accessories
      • Earplugs
    • Home Care & Cleaning

      Home Care & Cleaning

      All Home Care & Cleaning →
      • Bathroom Cleaners
      • Eco Zone 🍃
      • Kitchen Cleaners
      • Laundry Products
      • Multi-purpose Cleaners
      • Odour Neutralisers
    • Insect & Tick Protection

      Insect & Tick Protection

      All Insect & Tick Protection →
      • Electronic Tick Repellents
      • Insect Repellents
    • Pets

      Pets

      All Pets →
      • Pet Accessories
      • Pet Food & Treats
      • Pet Grooming & Hygiene
      • Pet Supplements
      • Tick & Flea Protection
    • Sauna Accessories

      Sauna Accessories

      All Sauna Accessories →
      • Sauna Essential Oil
      • Sauna Tools & Equipment
    • Water Filtration & Bottles

      Water Filtration & Bottles

      All Water Filtration & Bottles →
      • Water Bottles
      • Water Filters
    All Home →
  • Health
    • Health
    • Healthy Food & Nutrition

      Healthy Food & Nutrition

      All Healthy Food & Nutrition →
      • Beverages & Drink Mixes
      • Breakfast & Cereals
      • Coffee & Tea
      • Cooking Oils & Vinegars
      • Healthy Drinks & Juices
      • Healthy Snacks
      • Herbs & Spices
      • Jams, Honey & Sweet Spreads
      • Nut Butters
      • Pasta & Noodles
      • Sauces & Seasonings
      • Sports Nutrition
      • Sugar Alternatives
      • All Healthy Food & Nutrition →
    • Sexual Health & Wellness

      Sexual Health & Wellness

      All Sexual Health & Wellness →
      • Condoms
      • Lubricants & Intimate Care
      • Adult Wellness Products
    • Medical Supplies & Tests
    All Health →
  • Brands
    • Brands
    • Our Brands
      • Atlantic Treat
      • Bilovit
      • Vitaler's
      • Wellbear
    • Top Brands
      • Himalaya
      • Life Extension
      • Missha
      • Now Foods
      • OstroVit
      • Solgar
      • Swanson
    • New Brands
      • Helpa
      • IODICA WORLD
      • L'Oréal Paris
      • ROM&ND
      • The Face Shop
    Bilovit
    Vitaler's
    Now Foods
    All brands A–Z →
  • Sale
  • Immune Season
  1. Home
  2. Arencia

Arencia

(33 products)
  • Most relevant
  • Best selling
  • Alphabetically, A-Z
  • Alphabetically, Z-A
  • Price, low to high
  • Price, high to low
  • Date, old to new
  • Date, new to old
View as

  • vitamins, minerals, probiotics and skin care for autumn



    Check Now
  • Arencia Fresh Green Rich Mochi Pasta - 120 g Arencia Fresh Green Rich Mochi Pasta - 120 g Arencia Fresh Green Rich Mochi Pasta - 120 g Arencia Fresh Green Rich Mochi Pasta - 120 g Arencia Fresh Green Rich Mochi Pasta - 120 g Arencia Fresh Green Rich Mochi Pasta - 120 g

    Arencia

    Arencia Fresh Green Rich Mochi Pasta - 120 g

    3 reviews
    Regular price €16.69
    Unit price€139.08 /kg
    View details
  • Arencia Royal Rosehip Rice Mochi - 120 g Arencia Royal Rosehip Rice Mochi - 120 g Arencia Royal Rosehip Rice Mochi - 120 g Arencia Royal Rosehip Rice Mochi - 120 g Arencia Royal Rosehip Rice Mochi - 120 g

    Arencia

    Arencia Royal Rosehip Rice Mochi - 120 g

    2 reviews
    Regular price €15.69
    Unit price€130.75 /kg
    View details
  • Arencia Green Tea LHA Deep Pore Rice Cake - 150 g Arencia Green Tea LHA Deep Pore Rice Cake - 150 g Arencia Green Tea LHA Deep Pore Rice Cake - 150 g Arencia Green Tea LHA Deep Pore Rice Cake - 150 g

    Arencia

    Arencia Green Tea LHA Deep Pore Rice Cake - 150 g

    No reviews
    Regular price €17.09
    Unit price€113.93 /kg
    View details
  • Arencia Holy Hyssop Serum 30 - 50 ml Arencia Holy Hyssop Serum 30 - 50 ml Arencia Holy Hyssop Serum 30 - 50 ml
    15% off

    Arencia

    Arencia Holy Hyssop Serum 30 - 50 ml

    No reviews
    Sale price €18.86 Regular price €22.19
    Unit price€37.72 /100ml
    View details
  • Arencia Calendula Rice Mochi Cleanser - 120 g Arencia Calendula Rice Mochi Cleanser - 120 g Arencia Calendula Rice Mochi Cleanser - 120 g Arencia Calendula Rice Mochi Cleanser - 120 g Arencia Calendula Rice Mochi Cleanser - 120 g

    Arencia

    Arencia Calendula Rice Mochi Cleanser - 120 g

    No reviews
    Regular price €15.39
    Unit price€128.25 /kg
    View details
  • Arencia Rice Mucin Brightening Clay with Rice and Niacinamide - 120 g Arencia Rice Mucin Brightening Clay with Rice and Niacinamide - 120 g Arencia Rice Mucin Brightening Clay with Rice and Niacinamide - 120 g Arencia Rice Mucin Brightening Clay with Rice and Niacinamide - 120 g

    Arencia

    Arencia Rice Mucin Brightening Clay with Rice and Niacinamide - 120 g

    1 review
    Regular price €18.99
    Unit price€158.25 /kg
    View details
  • Arencia Fresh Red Smoothie Serum with Collagen - 50 g Arencia Fresh Red Smoothie Serum with Collagen - 50 g Arencia Fresh Red Smoothie Serum with Collagen - 50 g
    15% off

    Arencia

    Arencia Fresh Red Smoothie Serum with Collagen - 50 g

    No reviews
    Sale price €19.96 Regular price €23.49
    Unit price€39.92 /100g
    View details
  • Arencia Black Tea Rice Mochi Cleanser - 120 g Arencia Black Tea Rice Mochi Cleanser - 120 g

    Arencia

    Arencia Black Tea Rice Mochi Cleanser - 120 g

    No reviews
    Regular price €15.19
    Unit price€126.58 /kg
    View details
  • Arencia Vitamin C Booster Shot Face Serum - 30 ml Arencia Vitamin C Booster Shot Face Serum - 30 ml

    Arencia

    Arencia Retinal Booster Shot Face Serum - 30 ml

    1 review
    Regular price €21.19
    Unit price€70.63 /100ml
    View details
  • Arencia PDRN Booster Shot Serum with PDRN and Peptides - 30 ml Arencia PDRN Booster Shot Serum with PDRN and Peptides - 30 ml Arencia PDRN Booster Shot Serum with PDRN and Peptides - 30 ml Arencia PDRN Booster Shot Serum with PDRN and Peptides - 30 ml

    Arencia

    Arencia PDRN Booster Shot Serum with PDRN and Peptides - 30 ml

    No reviews
    Regular price €20.19
    Unit price€67.30 /100ml
    View details
  • Arencia Fresh Blue Hyssop Cleanser - 120 g Arencia Fresh Blue Hyssop Cleanser - 120 g Arencia Fresh Blue Hyssop Cleanser - 120 g Arencia Fresh Blue Hyssop Cleanser - 120 g

    Arencia

    Arencia Fresh Blue Hyssop Cleanser - 120 g

    No reviews
    Regular price €18.99
    Unit price€158.25 /kg
    View details
  • Arencia Deep Water Surge SPF50+ - 50 ml Arencia Deep Water Surge SPF50+ - 50 ml Arencia Deep Water Surge SPF50+ - 50 ml Arencia Deep Water Surge SPF50+ - 50 ml
    5% off

    Arencia

    Arencia Deep Water Surge SPF50+ - 50 ml

    No reviews
    Sale price €16.99 Regular price €17.89
    Unit price€33.98 /100ml
    View details
  • Arencia Pore Melt Mochi Makeup Remover Oil - 200 ml Arencia Pore Melt Mochi Makeup Remover Oil - 200 ml Arencia Pore Melt Mochi Makeup Remover Oil - 200 ml

    Arencia

    Arencia Pore Melt Mochi Makeup Remover Oil - 200 ml

    1 review
    Regular price €20.09
    Unit price€100.45 /L
    View details
  • Arencia Holly Hyssop Brightening Serum with Niacinamide and Vitamins - 30 ml Arencia Holly Hyssop Brightening Serum with Niacinamide and Vitamins - 30 ml Arencia Holly Hyssop Brightening Serum with Niacinamide and Vitamins - 30 ml

    Arencia

    Arencia Holly Hyssop Brightening Serum with Niacinamide and Vitamins - 30 ml

    No reviews
    Regular price €16.19
    Unit price€53.97 /100ml
    View details
  • Arencia Fresh Cloud Body & Scalp Scrub, White Tea and Neroli - 260 g Arencia Fresh Cloud Body & Scalp Scrub, White Tea and Neroli - 260 g
    20% off

    Arencia

    Arencia Fresh Cloud Body & Scalp Scrub, White Tea and Neroli - 260 g

    No reviews
    Sale price €15.65 Regular price €19.59
    Unit price€60.19 /kg
    View details
  • Arencia Rosehip Mild Ph Soothing Face Wash - 150 g Arencia Rosehip Mild Ph Soothing Face Wash - 150 g

    Arencia

    Arencia Rosehip Mild Ph Soothing Face Wash - 150 g

    No reviews
    Regular price €16.69
    Unit price€111.27 /kg
    View details
  • Arencia Holy Hyssop Nourishing Mask - 5 Pieces Arencia Holy Hyssop Nourishing Mask - 5 Pieces
    15% off

    Arencia

    Arencia Holy Hyssop Nourishing Mask - 5 Pieces

    No reviews
    Sale price €12.86 Regular price €15.19
    Unit price€2.57 each
    View details
  • Arencia Fresh Cloud Body & Scalp Scrub, Lavender and Pear - 260 g Arencia Fresh Cloud Body & Scalp Scrub, Lavender and Pear - 260 g
    15% off

    Arencia

    Arencia Fresh Cloud Body & Scalp Scrub, Lavender and Pear - 260 g

    No reviews
    Sale price €16.56 Regular price €19.49
    Unit price€63.69 /kg
    View details
  • Arencia Fresh Cloud Body & Scalp Scrub, Geranium and Primrose - 260 g Arencia Fresh Cloud Body & Scalp Scrub, Geranium and Primrose - 260 g Arencia Fresh Cloud Body & Scalp Scrub, Geranium and Primrose - 260 g

    Arencia

    Arencia Fresh Cloud Body & Scalp Scrub, Geranium and Primrose - 260 g

    No reviews
    Regular price €19.29
    Unit price€74.19 /kg
    View details
  • Arencia Deep Water Surge Serum - 50 g Arencia Deep Water Surge Serum - 50 g Arencia Deep Water Surge Serum - 50 g
    15% off

    Arencia

    Arencia Deep Water Surge Serum - 50 g

    1 review
    Sale price €17.16 Regular price €20.19
    Unit price€34.32 /100g
    View details
  • Arencia Rice Mucin Glow Serum - 30 ml Arencia Rice Mucin Glow Serum - 30 ml Arencia Rice Mucin Glow Serum - 30 ml

    Arencia

    Arencia Rice Mucin Glow Serum - 30 ml

    No reviews
    Regular price €22.09
    Unit price€73.63 /100ml
    View details
  • Arencia Hyssop Fume Anti-Aging Moisturising Balm - 30 g Arencia Hyssop Fume Anti-Aging Moisturising Balm - 30 g Arencia Hyssop Fume Anti-Aging Moisturising Balm - 30 g
    Sold out

    Arencia

    Arencia Hyssop Fume Anti-Aging Moisturising Balm - 30 g

    No reviews
    Regular price €16.69
    Unit price€55.63 /100g
    View details
  • Arencia Rice Mucin Nourishing Illuminating Serum - 50 g Arencia Rice Mucin Nourishing Illuminating Serum - 50 g Arencia Rice Mucin Nourishing Illuminating Serum - 50 g

    Arencia

    Arencia Rice Mucin Nourishing Illuminating Serum - 50 g

    No reviews
    Regular price €26.19
    Unit price€52.38 /100g
    View details
  • Previous
  • Page 1 / 2
  • 1
  • 2
  • Next

Arencia is a Korean skincare brand that has captured attention with its innovative rice-based formulations and unique "mochi" cleansers. Combining traditional Asian beauty ingredients with modern K-Beauty innovation, Arencia creates gentle yet effective products that cleanse, brighten, and nourish skin with a playful, sensorial approach.

The Arencia Innovation

Arencia stands out in the K-Beauty world for its creative approach to skincare textures and formulations. The brand's signature Rice Mochi cleansers offer a unique bouncy, dough-like texture that transforms cleansing into a sensorial experience while delivering serious skincare benefits. Rice has been a cornerstone of Asian beauty for centuries, prized for its brightening and nourishing properties. Arencia combines this traditional ingredient with other powerful botanicals like hyssop for soothing, calendula for calming, rosehip for nourishment, and green tea for antioxidant protection.

Arencia Products at Medpak

At Medpak, we offer an extensive Arencia collection featuring their innovative cleansers and targeted treatments. The Rice Mochi Cleanser range includes Black Tea, Calendula, Royal Rosehip, and Fresh Green Rich variants, each offering unique benefits with that signature bouncy texture. The Rice Mucin line delivers brightening benefits with the Brightening Clay, Glow Serum, and Nourishing Illuminating Serum. For soothing care, the Holy Hyssop range offers a serum, brightening serum with niacinamide, and nourishing mask.

Body care includes the Fresh Cloud Body & Scalp Scrub in indulgent scents like Yuzu, Lavender & Pear, Mint & Lily, Geranium & Primrose, and White Tea & Neroli. The Fresh Red Smoothie line provides collagen-boosting serums. For sun protection, the Deep Water Surge SPF50+ offers lightweight coverage, complemented by the hydrating Deep Water Surge Serum. Sheet masks and the convenient Cloud Sun Stick round out the range.

Why Choose Arencia

Arencia brings joy and innovation to skincare routines while delivering genuine results. The brand's unique textures make daily cleansing something to look forward to, while the rice-based formulations provide real brightening and nourishing benefits. For K-Beauty enthusiasts seeking something different and delightful, Arencia offers a fresh, creative approach to achieving radiant skin.

Medpak

Discover Medpak – your trusted destination for premium health and wellness products since 2014. We provide meticulously selected supplements, fitness accessories, and cosmetics from Krakow, Poland to customers across Europe.

  • Facebook
  • Instagram
  • Greece (EUR €)

Information

  • Privacy Policy
  • Refund Policy
  • Terms of Service
  • Withdrawal Request
  • Suggest a product

Customer Service

  • About Us
  • Payment Info
  • Shipping info
  • Returns & Replacements
  • Impressum
  • Blog
  • Our Wholesale Site
  • Contact

Contact

Phone: +48 12 446 64 99

Mail: info@medpak.shop

Monday - Friday: 08:00-16:00

Contact Us Now

© 2026 Medpak.
Payment methods accepted
  • American Express
  • Apple Pay
  • Bancontact
  • Bizum
  • Google Pay
  • iDEAL Wero
  • Klarna
  • Maestro
  • Mastercard
  • MB WAY
  • MobilePay
  • PayPal
  • Shop Pay
  • Union Pay
  • USDC
  • Visa

Choose options

Item added to your cart.

View cart